Ako chrániť drevo pred hubami?

Zdieľať na...Facebook0Google+0Twitter0StumbleUpon0Pinterest0LinkedIn0Digg

slide1-Kolekcja_Nicea

Nesprávne zabezpečený drevený nábytok môže byť napadnutý hubou. Najväčším nepriateľom borovicového nábytku je vlhkosť a veľké zmeny okolitej teploty aj kondenzácia vodnej pary. Pri výrobe nášho nábytku používame len najkvalitnejšie olejové prípravky, moridlá s lakovým filmom a vosky zaisťujúce vhodnú a trvanlivú ochranu nábytku.

Poškodené borovicové drevo na priereze má viditeľné červenohnedé sfarbenie spôsobené hubom. Môže byť popraskané aj menej trvanlivé. Hubové organizmy rozkladajú celulózu obsiahnutú v dreve a týmto ničia nábytok.

Hlavným dôvodom hnitia dreva je vlhkosť na úrovni 40%. Sú to optimálne podmienky pre vývoj mikroorganizmov. Dlhšiu dobu, minimálne 6 mesiacov sa musi udržiavať vlhkosť na úrovni 25%. V prirodzených podmienkách používania nábytok má vlhkosť na úrovni 12%, vtedy napadnutie hubou je nemožné.

Veľmi dôležité je dôkladné a presné pokrytie nábytku vrstvou laku alebo vosku. Cez miestá nepokryté ochranným povlakom môže preniknúť vlhkosť a do štruktúry dreva môžu prenikať spóry húb. Pôsobením kapilárnych síl voda má možnosť prenikať do malých škrabancov a trhlín a tou cestou hlboko do štruktúry dreva.

Kúpeľňový nábytok môže byť dodatočne zabezpečený. Ochranné prostriedky na drevo rozpustné vo vode sú soli, ktoré pred natieraním je povinné rozpustiť vo vode. Ochranné prostriedky na drevo obsahujúce rozpúšťadlo sú dostupné vo forme lakov aj ako impregnáty a spodný náter. V porovnaní s prostriedkami rozpustnými vo vode tieto prenikajú do štruktúry dreva hlbšie.

Pre zaistenie odolnosti nášho nábytku proti škodlivému pôsobeniu vlhkosti dôkladne ho pokrývame lakmi alebo voskmi s vhodnými certifikátmi, ktoré garantujú fyzikálnu ochranú dreva. Pre zaistenie ochrany nášho nábytku pred škodlivým pôsobením vlhkosti dôkladne ho pokrývame lakmi alebo voskmi s vhodnými certifikátmi, ktoré garantujú fyzikálnu ochranú dreva.

 

Ladko Stachel

Ladko Stachel zaoberá sa technológiami produkcie drevených nábytkov.

Posledné príspevky Ladko Stachel (zobraziť všetky)

Štítky:, , , ,

Napísaný 27 Únor 2014 podľa Ladko Stachel v kategórii Výrobky ze dřeva

About the Author

Ladko Stachel zaoberá sa technológiami produkcie drevených nábytkov.